Jaki materac wybrać?

person Wysłane przez: Rem-sen Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 1878
Jaki materac wybrać?

Przyjmuje się, że osoby o masie ciała do 45 kg ( najczęściej będą to dzieci lub młodzież) powinny wybrać materac o stopniu twardości H2. Ważącym miedzy 50 a 85 kg zaleca się materace o twardości H3. W przedziale 90-130 kg dobrym rozwiązaniem będzie materac H4. Dla tych „najlepiej” J zbudowanych, czyli o masie przekraczającej 140 kg najbardziej odpowiednia byłaby twardość H5.

 

 

 

Jednak to, jak twardy materac nam odpowiada, jest odczuciem totalnie subiektywnym. Ten sam model jedna osoba może uważać za miękki, druga zaś za zbyt twardy. Należy przy tym zachować zdrowy rozsądek i  znaleźć złoty środek, czyli równowagę pomiędzy preferencjami, a tym co będzie odpowiednie dla naszych pleców.

W łóżku spędzamy 1/3 naszego życia, więc wybór materaca  jest niezwykle istotny!

Żadna, najlepsza nawet sofa czy wersalka, nie zapewni nam tego, gdyż tego rodzaju meble przeznaczone są tylko do okazjonalnego używania jako łóżko. Wymyślono je, aby eksploatować je w pozycji głównie siedzącej. Niestety użytkownicy zwłaszcza małych mieszkań muszą szukać rozwiązań zapewniających odpowiedni kompromis pomiędzy wygodą podczas snu a ograniczoną przestrzenią. I tu doskonale sprawdzą się produkowane przez nas materace nawierzchniowe, które nawet na niewygodnej kanapie czy wersalce zapewnią namiastkę wygody.

Jednak odpowiedni komfort podczas snu to przecież inwestycja w zdrową przyszłość! Dobrze dobrany materac zadba o kondycję naszego kręgosłupa i stan ogólny zdrowia przez długie lata. Utarła się opinia, że dobry materac to twardy materac. A prawda jest taka, że nie możemy popadać w skrajności. Materac nie może być ani za twardy, ani zbyt miękki. Ma być po prostu wygodny i sprawić, by nasz kręgosłup zachował swoje odpowiednie, naturalne krzywizny.

Osobom często zmieniającym pozycje podczas snu poleca się materace z pianką memory, która aktywnie dopasowuje się do zmian i niweluje wstrząsy. Rozwiązanie to szczególnie polecane jest dla par, bo doskonale redukuje wszelkie wstrząsy, więc osoba śpiąca obok nie czuje naszych ruchów.

Jeśli śpimy głównie na boku, potrzebny jest nam materac z wyciętymi strefami komfortu, co pozwoli wystającym częściom naszego ciała zagłębić się w piance a kręgosłupowi zachować linię prostą.

Osoby, które borykają się z różnego rodzaju dolegliwościami, mogą się przed wyborem skonsultować z ortopedą, który określi, jak twarde podłoże  będzie dla nas odpowiednie. Właściwie dobrany model pozwoli załagodzić schorzenia, a co najważniejsze nie wpływa na pogłębianie się wad postawy. Alergicy powinni również mieć na uwadze kondycję swoich dróg oddechowych oraz właściwości swojej skóry i wybierać materace odpowiednie dla siebie.

Jeśli chodzi o wymiary, to zaleca się, by był o 20 cm dłuższy od osoby z niego korzystającej ,a z każdej strony powinno swobodnie pozostawać po 15 cm wolnej przestrzeni.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień