Historia materacy - POCZĄTKI

Historia materacy - POCZĄTKI

To, na czym śpimy, ewoluowało przez tysiące lat. Niedawno odkryto w Jaskini Sibudu w RPA najstarszy znany ludzkości „materac”, którego wiek szacuje się nawet na 77 tyś lat. Człowiek z epoki neolitu spał prawdopodobnie na warstwach trawy, liści i trzciny, pokrytych skórami zwierzęcymi. Już wtedy umieszczano w „materacu” rośliny o działaniu insektobójczym i przeciwgrzybicznym.

 

 

 

 

Historia materacy

Następną fazą ewolucji materaca były pierwsze łóżka wodne (ok 3600 r. p.n.e.). Kozie skóry wypełniano wodą, a później wystawiano a słońce  w celu podgrzania.

W Starożytnym Egipcie (ok 3400 r. p.n.e.)materace budowano  ze stosu gałęzi palmowych.

Dopiero 200 lat przed Chrystusem Starożytni Rzymianie po raz pierwszy zastosowali konstrukcję zbliżoną do obecnie nam znanej, czyli opakowanie  + wypełnienie. Lud pospolity spał na słomie, wełnie lub trzcinie. Dla bogatych Rzymian zarezerwowane było wypełnienie z piór.

Nowożytność

Około XV w., w epoce Renesansu zaczęto urozmaicać wnętrze materacy, wypełniając je łuskami grochu, a co zamożniejsi używali nawet gęsiego puchu.

Na przełomie XVI i XVII w. opracowano pierwsze, znane nam do dziś, modele łóżka. Składało się ono z drewnianej ramy połączonej z konstrukcją z naciągniętych pasów ze skóry bądź zwykłej liny. Na całość nakładano materac ze słomy.

Wiek XVIII przyniósł ludzkości pierwsze pikowane materace (za pomocą guzików, które mocowały wypełnienie). We Wnętrzu zaczęto umieszczać takie materiały jak bawełna, naturalne końskie włosie czy włókno kokosowe. Jako opakowanie stosowano już dużo bardziej przyjemne w dotyku gatunki bawełny i lnu.

Ewolucja

Nastał wiek XIX. Wtedy to powstały pierwsze materace sprężynowe, jakie znamy po dziś dzień. Ich największa zaleta to lepszy rozkład masy na powierzchni spania.

W 1899 r. opatentowano pierwsze sprężyny kieszeniowe. W rozwiązaniu tym udało się odseparować od siebie każdą sprężynę, poprzez włożenie ich do kieszonek. Dzięki temu każda z nich miała działać niezależnie.

W 1926r. firma Dunlop, dzięki wulkanizacji kauczuku, stworzyła piankę lateksową, z której początkowo tworzono poduszki i materace tylko dla rodziny królewskiej.

W latach 40. XX w. powstały pierwsze dmuchane materace, a lata 60. Przyniosły nam łóżka wodne.

W latach siedemdziesiątych XX w. naturalny lateks zastępuje znacznie tańsza  w produkcji lateks sztuczny, a w laboratoriach NASA powstaje pianka termoelastyczna (jeszcze nie mająca zastosowania w materacach)/

Dopiero  w 1982 r firma Tempur-Pedric wprowadza na rynek na rynek materac z pianką termoelastyczną, która po dziś dzień stanowi ( wraz z naturalnym lateksem) najbardziej pożądane wypełnienie materaca.

Wiek XXI to era materacy jednostronnych,  które w USA wprowadziła firma Simmons Bedding Co. ( z jednej strony tkanina materacowa, z drugiej zaś meblowa). Są one obecnie popularne do tego stopnia, że na kontynencie amerykańskim trudno zdobyć materac dwustronny.

 

 

 


  • Obrazy - galeria Rem-sen
  • Obrazy - galeria Rem-sen
  • Obrazy - galeria Rem-sen
  • Obrazy - galeria Rem-sen
  • Obrazy - galeria Rem-sen
  • Obrazy - galeria Rem-sen
counter
Oprogramowanie sklepďż˝w internetowych SitePromotor  SitePromotor - pozycjonowanie stron internetowych