Dwie twardości w jednym materacu - czy to możliwe?

person Wysłane przez: Rem-sen Dodano: comment Komentarz: 0 favorite Trafienie: 65
Dwie twardości w jednym materacu - czy to możliwe?

Przemyślany wybór materaca jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na komfort snu, co w dłuższej perspektywie może przełożyć się na odciążenie kręgosłupa lub pogłębianie związanych z nim dolegliwości. Oferty producentów są przygotowane na różne potrzeby klientów, jednak ci nie zawsze wiedzą, jak dokonać właściwego wyboru. Ten wpis przygotowaliśmy dla osób, które nie są w stanie określić, jakiej twardości materaca potrzebują.

Materace o dwóch stopniach twardości 

Materace różnią się użytymi materiałami, które tworzą systemy poprawiające komfort odpoczynku. Ze względu na długi czas snu w stosunku do całej doby, kręgosłup powinien być utrzymywany w linii prostej i stabilnej pozycji, a to zależy m.in. od wagi użytkownika. Z tego powodu stopnie twardości w materacach dzieli się na 4 grupy:

  • H1 – bardzo miękki,
  • H2 – dla dzieci i młodzieży od 20 do 45 kg,
  • H3 – dla ludzi o średniej wadze od 50 do 85 kg,
  • H4 – dla osób o wadze powyżej 90 kg lub lubiących spać na twardej powierzchni.

Są to jednak tylko ogólne wytyczne, ponieważ jedni wolą materace miękkie, inni twarde, jeszcze inni mają określone zalecenia medyczne. Często klienci mają problemy ze zdecydowaniem się na wybranie materaca nawet przy ich samodzielnym testowaniu. Rozwiązaniem tego problemu są materace wyposażone w różne stopnie twardości po obu stronach. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwóch pianek, które opierają się na tym samym rdzeniu. Materac okazał się zbyt miękki? Możesz go przewrócić na drugą stronę. A jeśli będzie ci za twardo, bez problemu wrócisz do początkowego komfortu.

Technologie zmieniające twardość 

W nowoczesnych materacach stosuje się zaawansowane materiały jak otwartokomórkowa, termoplastyczna pianka Visco. Poprzez „odczuwanie” temperatury ciała wpasowuje się w naturalne krzywizny człowieka i w ten sposób zmniejsza nacisk punktowy. Do tego uwzględnia się tzw. strefy komfortu. Są to specjalne wycięcia na poszczególnych odcinkach ciała, w których zastosowano różne twardości pianki. Pozwala to uzyskać doskonałe podparcie kręgosłupa, idealne ułożenie ciała oraz komfortową wymianę powietrza. Wybrane modele materaców do sypialni z pianki poliuretanowej HR lub pianki termoplastycznej są pozbawione kleju. Dzięki temu można obracać ich dolną warstwę, co sprawia, że materac jest w pełni dwustronny. To także sposób na przedłużenie jego żywotności.

A może topper? 

Materac po czasie może przestać być komfortowy przez swój wiek, kontuzję użytkownika lub zmianę wagi (np. u kobiet w ciąży). Wtedy szczególnie liczy się wygoda snu i odpoczynek organizmu. Można zainwestować w nowy materac albo kupić o wiele tańszy topper. Jest to materac nawierzchniowy o mniejszej grubości, który utwardzi powierzchnię do spania i zniweluje powstałe przez lata nierówności. To prosty sposób na pozbycie się bólów związanych z niemożnością przyjęcia odpowiedniej pozycji. Wygoda jego użytkowania polega również na tym, że w każdej chwili można go zdjąć i schować do szafy, jeśli przestanie być potrzebny. Nie zajmuje tyle miejsca co tradycyjny materac. Co więcej, można go zabrać w podróż, aby tak samo wysypiać się na każdym innym łóżku.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień