Blog
Materace na łóżko dostępne są w wielu różnych wariantach, niekiedy bardzo różniących się od siebie ceną. Co jest powodem tak dużej różnicy w cenach materacy? W tym artykule poznamy różne rodzaje materacy i ich ceny. Przyjrzymy się także temu, jaki wpływ ma jakość i marka na ceny materacy. Porównamy również ceny materacy w sklepach i online.
Utrzymywanie materaca w czystości jest kluczowe dla dobrego snu. Nie tylko zmniejsza ryzyko pojawienia się roztoczy, ale także pomaga zachować wysoką jakość materaca przez dłuższy czas. Dobrym sposobem na ochronę materaca przed zabrudzeniem i kurzem jest stosowanie dodatkowego materaca nawierzchniowego typu topper. Dodatkowo może on także zapewnić większy komfort snu. W tym artykule omówimy sposoby dbania o materac łóżkowy oraz zalety stosowania materaca topper.
Pianka Memory, znana również jako pianka wiskoelastyczna, to rodzaj pianki poliuretanowej z dodatkiem substancji chemicznych, które zwiększają jej gęstość i lepkość. Została ona pierwotnie opracowana przez NASA w latach 70. Miała służyć do użytku w fotelach lotniczych i od tego czasu stała się popularnym materiałem na materace, poduszki i inne produkty pościelowe. Unikalne właściwości pianki pamięciowej sprawiają, że jest ona idealnym wyborem dla tych, którzy szukają komfortu, wsparcia i odciążenia.
W łóżkach hotelowych kluczowym elementem jest komfort. Goście oczekują dobrego snu podczas pobytu w hotelu, a materac odgrywa ważną rolę w jego zapewnieniu. Aby zapewnić gościom jak najlepsze wrażenia, ważne jest, aby hotele wybierały odpowiednie materace do swoich łóżek. W dzisiejszym wpisie na blogu opisujemy, co sprawia, że materac nadaje się do łóżka hotelowego? Opisujemy też różne materiały, z których wykonane są materace, ich rozmiary, poziomy twardości i inne cechy, które mogą sprawić, że łóżko hotelowe będzie wygodne.
Nowoczesne materace do spania mają bardzo zróżnicowane konstrukcje. W efekcie odmienne są także zasady ich użytkowania. Czy każdy materac nadaje się do dwustronnego użytkowania? W jaki sposób i jak często obracać materac na łóżku? Co daje cykliczne obracanie materaca? W tym tekście znajdziesz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.
Wybierając materac, należy przemyśleć nie tylko kwestię jego budowy i właściwości, ale także zastanowić się nad wymiarami. Wielkość materaca powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb przyszłego użytkownika. Jak odpowiednio dobrać wymiary materaca do budowy ciała? Co jeszcze uwzględnić podczas zakupu materaca do sypialni?
Prawidłowo dobrany materac to inwestycja w dobry sen, a co za tym idzie – lepsze samopoczucie w ciągu dnia. Sam zakup nawet idealnie dopasowanego modelu to jednak nie wszystko. Aby materac posłużył Ci przez długie lata, musisz o niego odpowiednio dbać. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak to właściwie robić.
Spanie na podłodze – choć może kojarzyć się dziwnie – nie jest niczym nietypowym. Taka praktyka wypoczywania stanowi znak rozpoznawczy wielu kultur, np. azjatyckich. Trend spania na podłodze powoli przenika także do krajów europejskich, w tym Polski. Coraz więcej osób, szczególnie z powodów ekonomicznych, rezygnuje z łóżka i decyduje się na zakup samego materaca. Czy położenie materaca bezpośrednio na podłogę to dobry pomysł? Jakie konsekwencje niesie ze sobą spanie w ten sposób?
Toppery, czyli materace nawierzchniowe, to alternatywa dla wymiany nieodpowiedniego lub zużytego materaca. Stanowią świetny wybór zarówno dla osób pragnących zmiękczyć lub utwardzić posiadany materac, jak i tych, które śpią na kanapie lub wersalce i chcą się budzić wypoczęte oraz bez bólu pleców. Po wstaniu z łóżka można je łatwo zwinąć, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Aby toppery zachowały swoje właściwości na wiele lat, trzeba jednak o nie odpowiednio dbać. Dowiedz się, jak robić to w prawidłowy sposób.
Pokrowiec to podstawowy sposób ochrony materaca. Zabezpiecza go przed zabrudzeniami i przedłuża jego żywotność. Z racji tego, że to właśnie pokrowiec zatrzymuje najwięcej potu wydzielanego przez ludzkie ciało i jest najbardziej narażony na zaplamienie, trzeba go regularnie prać. Jak to właściwie robić?
Kładziesz się do łóżka z nadzieją na spokojne przespanie całej nocy. Przewracasz się z boku na bok, szukasz idealnej pozycji, ale sen nadal nie nadchodzi. Czy to znak, aby udać się do apteki i zaopatrzyć w tabletki nasenne? Niekoniecznie. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na szybsze zasypianie i poprawić komfort nocnego wypoczynku.
Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania następnego dnia. Niestety wiele osób ma problemy z zasypianiem, przez które nie może właściwie wypocząć i nabrać sił. Bezsenność może mieć różne przyczyny: od zmian pogody przez stres aż po choroby. Do kłopotów z zasypianiem może się również przyczyniać zły materac – zarówno nieodpowiednio dobrany, jak i mocno zużyty. Dowiedz się, na jaki model się zdecydować, aby lepiej spać.
Może się wydawać, że sen to taka prosta sprawa – kładziemy się spać i budzimy się (wyspani lub nie) po kilku godzinach. Nic bardziej mylnego! Każdej nocy przechodzimy wiele cykli snu, które składają się z kilku faz, a podczas każdej z nich ludzki organizm zachowuje się nieco inaczej. Jak przebiega cykl snu i jak sprawić, aby każdego dnia budzić się wypoczętym?
Alergia to uciążliwy problem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Istnieją jednak pewne sposoby na łagodzenie jej objawów. Bardzo ważnym elementem walki z alergią jest dobór odpowiedniego materaca. Każdy z nas spędza w łóżku około 1/3 doby, czyli więcej niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu, dlatego zadbanie o odpowiedni sen jest bardzo ważne. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie materace są najodpowiedniejsze dla alergików, zapraszamy do lektury poniższego tekstu.
Kupując materac, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego rozmiar czy materiał, z którego został wykonany. Bardzo istotny jest również dobór odpowiednich akcesoriów, które mogą znacząco podnieść jakość snu. Do najpopularniejszych dodatków do materaców zaliczają się pokrowce i toppery. Czym się między sobą różnią i na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?
W ostatnich latach do produkcji tkanin wykorzystuje się coraz więcej naturalnych materiałów. Jednym z nich jest włókno bambusowe, które charakteryzuje się kilkoma ciekawymi właściwościami. Po pierwsze, wyróżnia się miękkością i gładkością, dzięki czemu wykonane z niego tkaniny są niezwykle puszyste i przyjemne dla skóry. Po drugie, jest antyalergiczne, więc nie przyciąga kurzu ani roztoczy, a także antybakteryjne i antygrzybiczne. Po trzecie, cechuje się wysoką trwałością i zachowuje swoje zalety nawet po wielu praniach. Co więcej, łodygi bambusa są w pełni biodegradowalne, a jego obróbka nie szkodzi środowisku. Wręcz przeciwnie – roślina ta jest w stanie filtrować więcej wody i powietrza niż drzewa. Dzięki temu włókno bambusowe jest materiałem ekologicznym.
Sen jest absolutną podstawą regeneracji organizmu. Wiele osób wstaje jednak każdego dnia z bólem kręgosłupa. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: wiek, praca (zarówno fizyczna, jak i biurowa – wbrew pozorom ta druga może być gorsza dla pleców), mało aktywny tryb życia, a także… materac. Tak, mocno zużyty albo niewłaściwie dobrany materac może sprawiać, że budzisz się z uciążliwym bólem. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca, aby pozbyć się kłopotów z kręgosłupem.
Materac wyrównujący, zwany także materacem nawierzchniowym lub topperem, to cieńszy i lżejszy kuzyn standardowego materaca. Jak można się domyślić po jego nazwie, przeznaczony jest do ułożenia na innej powierzchni w celu jej wyrównania. Słyszałeś o materacach wyrównujących, ale nie do końca wiesz, do czego służą i czy mogą Ci się przydać? Dowiedz się, kiedy warto się nimi zainteresować.
Zdrowy, regenerujący sen wymaga odpowiedniego materaca. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są materace strefowe. Wyróżniają się one obecnością kilku stref komfortu, różniących się między sobą elastycznością. Materace strefowe zaprojektowane są w taki sposób, by dopasowywać się do budowy anatomicznej człowieka, zapewniając odpowiednie podparcie dla poszczególnych odcinków ciała.
Utarło się, że materac powinien być twardy, ale nie jest to do końca prawda. Zbyt twardy materac będzie powodował ucisk bioder, barków i ramion, co może prowadzić do drętwienia tych części ciała, a znalezienie odpowiedniej pozycji podczas snu może okazać się niewykonalnym zadaniem. W skrajnych wypadkach – u osób starszych, z delikatną skórą lub spędzających dużo czasu w łóżku – w wyniku użytkowania zbyt twardego materaca mogą pojawiać się odleżyny. Czy przy użyciu pokrowca można zniwelować zbytnią twardość materaca?
Uciążliwe alergeny czyhają nie tylko na zewnątrz – wiele z nich znajduje się w domu. Mowa tu przede wszystkim o kurzu i żyjących w nim roztoczach oraz pleśni. Aby uniknąć nasilenia nieprzyjemnych objawów alergii, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego materaca do łóżka – w końcu w sypialni spędzamy bardzo dużo czasu. Z jakiego materiału powinien być wykonany materac dla alergika?
Materace wykonane z pianki termoelastycznej dopasowują się do ciała pod wpływem nacisku oraz temperatury. Idealnie podpierają kręgosłup, dzięki czemu zapobiegają pogłębianiu się problemów z bólem pleców i skutecznie odprężają mięśnie. Zobacz, jak zbudowane są materace termoelastyczne, jakie posiadają zalety i przez kogo mogą być używane.
Wysokiej jakości materac, odpowiednio dobrany do indywidualnych potrzeb, to klucz do dobrego i zdrowego snu. Znaczenie ma nie tylko wielkość i rodzaj materaca, ale także jego twardość. Producenci materacy posługują się uniwersalną, międzynarodową skalą, której cztery stopnie – od H1 do H4 – określają twardość materaca. Wyjaśniamy, dlaczego ta cecha ma tak duże znaczenie.
Toppery to specjalne materace nawierzchniowe, które służą jako nakładka na posiadany już materac. Ich zadaniem jest poprawa komfortu snu poprzez wyrównanie podłoża oraz dostosowanie jego twardości do preferencji użytkownika. Jakie są zalety posiadania topperów i kiedy warto się w nie zaopatrzyć?
Poduszka z efektem pamięci to wyjątkowy produkt, korzystanie, z którego ma naprawdę wiele zalet. Z czego one wynikają, a także kto w szczególności powinien zainwestować w taki produkt?
Materace są obecne w domach każdego z nas. Z pewnością doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne i jednocześnie trudne jest utrzymanie ich w czystości i ochronienie przed wilgocią. W skrajnych przypadkach wyczyszczenie czy wysuszenie mogą być nawet niemożliwe. Dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób można materac skutecznie zabezpieczyć. Co w tej kwestii oferują producenci materacy i pościeli?
Przemyślany wybór materaca jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na komfort snu, co w dłuższej perspektywie może przełożyć się na odciążenie kręgosłupa lub pogłębianie związanych z nim dolegliwości. Oferty producentów są przygotowane na różne potrzeby klientów, jednak ci nie zawsze wiedzą, jak dokonać właściwego wyboru. Ten wpis przygotowaliśmy dla osób, które nie są w stanie określić, jakiej twardości materaca potrzebują.
Elementem składowym większości materacy wysokoplastycznych dostępnych w ofercie firmy Rem-sen jest wysokoelastyczna pianka HR., która ma różne parametry. Dopełnieniem całości jest pokrowiec o właściwościach antyalergicznych, pikowany włókniną klimatyzującą, z zamkiem umożliwiającym łatwe ubieranie. Materace wysokoelastyczne sprawdzają się zarówno w naszych domach, jak i w hotelach. Warto rozważyć zakup, ze względu na ogromny komfort użytkowania. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni produkt dla siebie, powinniśmy poznać cechy materacy wysokoplastycznych. Dostępne są w kilku wersjach, które różnią się twardością i elastycznością. Wykonywane są z kilku rodzajów pianek, a każda z nich ma inne właściwości.
Bezsenność może dotykać od 10 do nawet 30 proc. Polaków. Przyczyn jest wiele, choć jedną z najbardziej znaczących jest brak odpowiedniej „higieny snu”. Zalicza się do niej właściwe przygotowanie sypialni, w tym zadbanie o wygodny materac. Pomóc w tym może materac nawierzchniowy, zwany również topperem. Dlaczego jeszcze warto w niego zainwestować?
Jeśli wstajesz rano z łóżka z bólami mięśni i kręgosłupa, a także napięciami w ciele, prawdopodobnie to odpowiedni czas, by wymienić materac na nowy. Kiedy jeszcze warto podjąć taką decyzję?
Twardość materaca to ważne kryterium, które trzeba brać pod uwagę przy zakupie. Czym różnią się poszczególne skale i dla jakich osób są dedykowane konkretne warianty?
Wybór odpowiedniego materaca do łóżka jest niezmiernie ważny, ponieważ to właśnie od niego w największej mierze będzie zależeć, czy podczas snu nasze ciało oraz umysł zdoła odpocząć i się zregenerować. Przeglądając oferty sklepów z materacami, napotykamy się jednak na wiele tajemniczo brzmiących i niewiele nam mówiących specjalistycznych nazw, które zamiast rozwiewać nasze wątpliwości, wprawiają nas w jeszcze większe zakłopotanie. Wybór właściwego materaca, który byłby najlepiej dopasowany do naszych potrzeb, staje się przez to jeszcze trudniejszy. Aby ułatwić Państwu podjęcie tej istotnej decyzji, postanowiliśmy opisać w dzisiejszym wpisie, czym jest i jakie ma właściwości pianka HR, która jest częścią składową wielu modeli nowoczesnych materaców.
To, na czym śpimy, ewoluowało przez tysiące lat. Niedawno odkryto w Jaskini Sibudu w RPA najstarszy znany ludzkości „materac”, którego wiek szacuje się nawet na 77 tyś lat. Człowiek z epoki neolitu spał prawdopodobnie na warstwach trawy, liści i trzciny, pokrytych skórami zwierzęcymi. Już wtedy umieszczano w „materacu” rośliny o działaniu insektobójczym i przeciwgrzybicznym.
Chcesz się budzić wyspany i pełen energii? Oczywiście jednym z czynników ( jeśli nie najważniejszym) będzie to, na jakim materacu spędziłeś noc. Ale warto również poznać przebieg faz naszego snu, by go zaplanować w odpowiedni sposób i budzić się w najbardziej korzystnej chwili. Nasz mózg raz śpi bardzo płytko, a raz bardzo głęboko. Im celniej trafimy w przerwę między cyklami, tym bardziej będziemy wyspani po przebudzeniu. Z fazami snu związane są poszczególne stany świadomości, w których nasz mózg działa w różnej częstotliwości fal.
Przyjmuje się, że osoby o masie ciała do 45 kg ( najczęściej będą to dzieci lub młodzież) powinny wybrać materac o stopniu twardości H2. Ważącym miedzy 50 a 85 kg zaleca się materace o twardości H3. W przedziale 90-130 kg dobrym rozwiązaniem będzie materac H4. Dla tych „najlepiej” J zbudowanych, czyli o masie przekraczającej 140 kg najbardziej odpowiednia byłaby twardość H5.